Ako začať?

18.01.2020

Otázka je, v ktorej fáze sa momentálne nachádzate vo svojom živote. Máte problém? Uvedomujete si, že máte problém? Riešili ste to už sami? Riešili ste to už s niekým? 

Ja som mala v živote niekoľko takýchto problémov. A z dnešného pohľadu si uvedomujem, aké zlé rady som dostala od okolia (sorry okolie :D).

                                                                   Rady čo každý pozná že?

 Si tučná, no veď nežer a cvič predsa.

Alebo ešte lepšia Veď schudni :D 

 Nemáš čas? Veď si sprav. 

Si závislá na kvapkách do nosa? (áno aj to sa dá :D) Veď ich prestaň brať.

To je ako povedať alkoholikovi nech prestane piť predsa alebo narkomanovi nech prestane brať heroín. Ľudia majú vždy pripravené plné vrece rád ako vyriešiť Váš problém. 

Akurát to má dve chyby. Jednak sú nepoužiteľné, a jednak sú všetci odborníci len do tej miery, kým nemajú tieto rady aplikovať sami na seba, lebo by zistili, že sú nepoužiteľné. 


Ono totiž veci nie sú také jednoduché akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Lenže ľudia dnes nechcú riešiť veci komplexne. Chcú jednoduché instantné riešenia v prášku, čo vyriešia náš problém cez noc. 

Žiadne skúmanie príčin problémov, ktoré odhalí prečo sa nám vôbec v živote vyskytli. Alebo ešte lepšie, žiadna ochota čokoľvek v živote zmeniť a už vôbec nie natrvalo.


                   Ale ako hovorí Einstein: "Absolútna hlúposť je robiť stále to isté a očakávať iné výsledky."

Každá taká zmena si vyžaduje dôkladnú prípravu a analýzu. Všetko začína a dokonca aj končí v hlave.

Je to vedomý proces. Môžete skúsiť napríklad chudnúť aj nevedome. Nájdete na internete skvelú diétu, ideálne človeka, ktorý Vám "ušije jedálniček na mieru". Vy ho poctivo dodržiavate, týždeň, dva, 90 dní, proste koľko Vám odporučil Váš poradca. Schudli ste vytúžených xy kíl a vy si žijete happily ever after. No, nepopieram, že výnimka potvrdzuje pravidlo a niekoľkým ľudom sa to takto naozaj podarí. 


My ostatní smrteľníci sa nevieme dočkať posledného dňa našej diéty, aby sme si mohli konečne dať znova pizzu, pivo, veterník, čokoľvek po čom nám duša piští. A pekne naberieme všetko späť aj s úrokmi. No a kľúčové je, že prehlásime, že tá diéta vôbec nefungovala, keďže vyzeráme vo výsledku horšie ako predtým.
Vedomý proces je trošku zložitejší, a preto ľudia veľmi neradi začínajú vedome riešiť svoje problémy. Ako som už spomínala začína sa v hlave. Najprv si musíte uvedomiť, že nejaký problém vôbec máte, čo je podľa mňa najkľúčovejšie.


Ľudia, ktorí bojujú celý život s nadváhou si totiž úplne logicky museli vybudovať systém predstáv o sebe, ktorý im umožňuje vôbec fungovať v normálnom živote. 
Bez toho by len veľmi ťažko dokázali vôbec vstať z postele a vykročiť do dnešného sveta, kde to, ako vyzeráte je najdôležitejšie kritérium pre uznanie v spoločnosti. Tieto presvedčenia sú rôzne. 


Napríklad sme presvedčení, že sú "len" tuční, inak im nič nie je. Alebo, že je to genetika, štítna žľaza atď. Veď to všetci veľmi dobre poznáme. Časté je aj presvedčenie, že už je to aj tak jedno. A podľa mňa najviac psychiku devastujúce presvedčenie je, že sa to "nedá", že je to nemožné. 
Totálna rezignácia práve kvôli absolútne nevhodným radám alebo diétam, ktoré nielen že ničia telo ale hlavne ničia myseľ.

Nie, žiadna pevná vôľa Vás z toho problému nevytrhne.

Pevná vôľa je síce dôležitá, ale je priam nemožné celý život zotrvať pri niečom len na základe pevnej vôle. Nedá sa to už len na biologickom princípe, kde hormonálna nerovnováha v tele Vás doslova posiela jesť (o tom si podrobnejšie povieme neskôr), takže s pevnou vôľou ďaleko nezájdete.

Takže čo s tým? Ako zmeniť svoje presvedčenia? To je podľa mňa najzložitejšia a najťažšia časť celého procesu chudnutia. Človek musí nájsť vnútornú silu v sebe na to aby sa dokázal vedome pozrieť na to, že má problém a jedine vedomé vnútorné rozhodnutie, že ho chcete riešiť Vám zaručí úspech a doživotne. V ďalšom blogu sa s Vami podelím o stratégie, ktoré pomohli mne dospieť do štádia rozhodnutia.


PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Keto diéta: Čo potrebujete vedieť<<<

Prihláste sa na odber noviniek