Čo je KETO?

14.06.2021

Môžeme začať tým, že keto je úplne iný spôsob stravovania aký ste doteraz kedy vyskúšali. Ide o to, že nielen pre Vaše telo je to v podstate novinka, v podstate nie,o tom si povieme o minútku, ale vaše telo je zvyknuté od útleho detstva fungovať na primárnom zdroji energie, a to sú sacharidy, ktoré sa vstrebávajú do krvi vo forme glukózy a glukózu potom využívajú všetky orgány a všetky bunky v tele na svoj chod. 

Samozrejme, mozog funguje prioritne na glukózu a aj po prechode na keto, mozog ešte stále na 30-40% využíva glukózu ako svoj zdroj energie. Ale na to aby ste mozog vyživovali, vy nepotrebujete prijímať žiadne sacharidy. Sacharidy si telo totiž vie vytvoriť v procese, ktorý sa volá glukoneogenéza z bielkovín. Je to dosť energeticky náročný proces, čiže presne to čo chcete. Spotrebovať ďalšiu energiu navyše, nie prijímať nejakú prázdnu energiu.

Čo sú to ketóny?

Ketóny sú látky, ktoré sa začnú tvoriť v pečeni, keď sa dostanete do štádia, keď začnete hladovať. Keď vynecháte sacharidy zo stravy, ste v pôste alebo ste v "nedobrovoľnom" pôste alebo hladujete proste z nejakého dôvodu. Telo prepne na úplne iný zdroj energie, lebo telo vie veľmi efektívne fungovať na ketónoch namiesto glukózy.

Pozrime sa na to z historického hľadiska. Keď si zoberiete, človek pred 10 000 rokmi, keď chodil po zemi o žiadnych sacharidoch toho veľmi veľa nepočul. Povedzme si, čo asi tak človek jedol.  Človek zabil nejaké zviera, ktoré zjedol. Zbieral nejaké bobule (ktoré sa môžu aj na keto stále) a eventuálne pojedol niečo čo našiel v prírode. Zväčša to nebolo nejaké veľmi denzné, čo sa týka sacharidov, pretože aj to ovocie čo my dnes poznáme je všetko šľachtené ovocie. Toto ovocie nebolo ani náhodou také sladké ako ovocie, ktoré poznáme my dnes. Neviem či ste už niekedy  ochutnali, obyčajné jablko, ktoré je nešľachtené,  tak to je teda poriadne kyslé. Je mi jasné, že dvakrát do roka našiel človek aj nejaké hniezdo divých včiel a vyjedol ten med, ktorý tam našiel. To bolo úplne v poriadku a stále je to v poriadku aj keď už ste na keto.

Keď si to tak zoberieme, tých 10 000 rokov vo vývoji človeka nie je vôbec dlhá doba. Znie to ako dlhá doba pre nás z toho hľadiska, keď si zoberieme že sa nám zdá mesiac na korone doma ako nekonečný čas, ale z hľadiska evolúcie, 10 000 rokov je ... nič.

Tráviaci systém človeka sa nemal šancu nejako extrémne zmeniť od tej pôvodnej doby, a už vôbec nemal čas sa prispôsobiť na nejaké sacharidy, v zmysle nejakých obilnín. Lebo obilie začal človek pestovať oveľa, oveľa neskôr. Určite všetci viete, že väčšina populácie ma problém s trávením lepku.

Keto je strava založená na tukoch a nie na sacharidoch. Takže hlavným zdrojom príjmu energie pre vaše telo sú tuky. Znie to tak akože hanlivo, lebo tuky boli doteraz absolútne zatracované. 

Takže prejdete na hlavný zdroj energie a to sú tuky. To rozloženie stravy pri keto by sa malo pohybovať asi takto. Sacharidy teda nejaké zjete, lebo keď jete zeleninu tak v zelenine prirodzene sacharidy sú, takže to zase nie je úplne že ste na nule. Ale treba na to dať pozor aby ste nejedli viac ako tých 15-20g SACHARIDOV denne. Čo je úplne v pohode obsiahnuté v nejakej listovej zelenine, v nejakej kapustovitej zelenine atď. Čiže to dosiahnete, ani neviete ako. BILKOVINY boli aj v keto komunite dosť také, akože kontroverzné až sme sa báli lebo sme sa báli tej glukoneogenézy. Tá nám vyrába cukor a báli sme sa, že nás to vyhodí z ketózy. Teraz najnovšie výskumy ale hovoria, že to tak nie je a bielkovín sa naozaj nemusíme báť. Aj tak väčšina ľudí globálne, má nedostatok bielkovín v strave. Takže sa nebojte bielkovín, dajte si ten kus mäsa. V pohode. Keď zjete kilo na posedenie, tak to asi nie. Ale normálny kus mäsa 150g na obed aj na večeru si môžete dať. Bielkoviny by mali tvoriť nejakých 20-30% vášho príjmu.

No a zvyšok sú TUKY. A tuky treba rozlišovať na dobré tuky a zlé tuky. Ale nie tak ako doteraz. Pozor. Lebo najhorší tuk, ktorý bol doteraz zatracovaný zo všetkých najviac je maslo. Maslo je úplne vpohode. Dokonca maslo je veľmi zdravé v zmysle toho, že obsahuje butyrát ktorý, a ghee maslo špeciálne ho obsahuje veľa, ktorý chráni vaše hrubé črevo pred rakovinou hrubého čreva. To je to čo chcete jesť. Čiže môžete si dať pokojne bravčovú masť, kokosový olej je fajn, olivový olej je fajn, a tam sme skončili v podstate. My aj na keto sa snažíme jesť čo najpôvodnejšie potraviny. Čiže kvalitné pôvodné potraviny. Žiadne procesované tovary. 

Ak by ste si chceli dať slnečnicový alebo akýkoľvek ultra spracovaný, tak ten nie je vhodný z hľadiska pomeru omega 3 a omega 6 mastných kyselín. My chceme dosiahnuť v rámci keto ten pomer výrazne v prospech omega 3, čo je veľký problém lebo omega 3 sa nenachádzajú skoro, teda nie že nikde, ale nachádzajú sa obmedzene iba v obmedzených potravinách. A hlavne v týchto olejoch rastlinných, ktoré sme tu jedli na tony, sú presne omega 6, ktoré nechceme a my chceme ten pomer veľmi blízky. A momentálne je tak extrémny nepomer tých omega 6 a omega 3 v klasickej strave, že sa to nedá ani doháňať. Ten pomer by mal byť, cca 2:1 a normálne je cca 20:1.

Čiže omega 3 sú tie čo chceme a omega 6 sú tie čo nechceme. A omega 6 sú v slnečnicovom, v repkovom oleji a v týchto. Takže tieto nechceme a chceme jesť rybí olej alebo omega 3 ideálne vo forme doplnkov výživy Ideálne jedzte ryby. 

Určite sa vyhnite mlieku, pokiaľ je to možné. Čiže rastlinné mlieka, ale pozor nie ovsené a nie nejaké prisadzované, a choďte po kokosovom mlieku alebo po mandľovom mlieku alebo akomkoľvek inom orechovom mlieku

Vyhodíme všetky sacharidy, spracované, nespracované. Takže vyhodíme aj ovocie, bohužiaľ, lebo ovocie je plné fruktózy a fruktóza je veľmi zradná. Lebo síce nedvíha cukor v krvi, ale za to vám spôsobuje ztukovatenie pečene a ukladá tuk rovno okolo vnútorných orgánov. Takže to je ten najnebezpečnejší tuk, ktorý nechcete za žiadnych okolností mať. Takže na fruktózu pozor. A kvôli tomu sa na keto môže jesť len bobuľové ovocie, čiže čučoriedky, jahody, maliny, ríbezle a aj to v obmedzenom množstve, čiže za hrsť alebo tak.

Vajíčka. Vajíčok si môžete dať koľko chcete, sú o tom štúdie. Keď ľudia dlhodobo jedli 30 vajec denne nič sa im nestalo. Áno, vajíčka obsahujú cholesterol, ale cholesterol je tu roky, roky zle interpretovaná vec. Viac sa dozviete v tejto prednáške:

Profesorská prednáška UK: Viliam Bada - Ako sa dá predchádzať chorobám srdca a ciev? 


Problém je zápal. Cholesterol je látka ktorú telo používa na to, aby vyriešilo zápal. Takže keď sa dlhodobo zle stravujete, tak sa vám v tele robia mikro zápaly, a tu sme pri mikrovaskulárnych chorobách v spojitosti s cholesterolom. Telo používa cholesterol na ošetrenie zápalu v cieve, a toľko tam ukladá toho cholesterolu až upchá tú cievu a dostanete infarkt. 

To je ako keby ste obviňovali záchranky že spôsobujú autonehody, lebo logicky pri každej autonehode je záchranka. Proste to s tým nemá nič spoločné. 

Cholesterol je tak esenciálna látka pre telom že telo ho ani nevylučuje a strašne veľa si ho denne vytvorí. A je to kvôli tomu, že skoro celý mozog je tvorení cholesterolom. Veď to je úplne esenciálna látka pre telo, extrémne dôležitá a keď ho budete mať málo, je spojený ten nedostatok s krátkou dĺžkou života. Pretože telo nedokáže fungovať bez cholesterolu. Takže tá jeho hanlivá popularita je veľmi nebezpečná. Jasné, máme zlý a dobrý cholesterol. Dobrý cholesterol (HDL) musí prevyšovať zlý cholesterol (LDL). To je bez diskusie. Je vysoká pravdepodobnosť, že keď začnete keto stravu, tak cholesterol vám stúpne a keď pôjdete k bežnému lekárovi, ktorý v živote o týchto veciach nepočul tak vyskočí z kože, keď vám pomeria váš cholesterol. 

Cholesterolu sa netreba báť a to znamená ani vajec. Čiže vajcia môžete jesť bez obmedzenia koľko chcete. Je to dobrá kvalitná bielkovina, dobré kvalitné veci sú v žĺtku, takže tie treba jesť. Je to veľmi kvalitný zdroj a je to jedna z mála super potravín, kvázi na svete, kde sú koncentrované veľmi dobré látky v jednom prírodnom zdroji. Takže vajíčka si dajte. Bez obmedzenia, veľa. Kľudne spapajte koľko vám chutí. Kľudne so slaninou.

No a teraz si ešte môžeme povedať teda, ako to je s tými ketónmi a s tým spracovaním energie. Trošku pôjdeme do biológie, takže dávajte pozor. 

Takže v bunke sa nachádzajú také telieska, voláme ich mitochondrie. V mitochondriách, to si predstavte ako také pece kde bunka prihadzuje glukózu do tej pece, a tá pec vyrába energiu a na základe tej energie vlastne tá bunka funguje. Je to taká akoby elektráreň pre tú bunku. 


Sacharidy sú veľmi rýchly zdroj energie. Čiže, ako keby ste do tých pecí hádzali papier a ladujete to tam celý deň a rýchlo to horí a všetko sa to rýchlo spáli a hneď potrebujete ďalší, lebo by vás vyplo. Tak funguje naše telo teraz na sacharidoch. 

No a keď prejdete na ketóny, sú ako ťažké veľké drevené polená čo dlho, dlho horia. To znamená, že hodíme to poleno do tej mitochondrie, do tej pece a tam sa to spaľuje ale nie rýchlo, ale pomaly. A telo dostáva postupnú energiu z týchto mitochondrií veľmi efektívne a má čas riešiť problémy, ktoré sú dlhodobo v tele a na ktoré veľmi nie je čas, keď teda musí stále riešiť nejaké trávenie, nejaké jedlo a nejaké rýchle spaľovanie toho cukru. Funguje to aj ako taký liečebný proces. 

Predstavte si , že vlastne každá bunka ktorá sa narodí má nejakú životnosť. Tá životnosť, tak ako v našich životoch, ide ako keby cyklicky, a každá tá bunka je nastavená na nejaký počet tých cyklov. No a čím rýchlejšie Vy nútite tú bunku pracovať, tým rýchlejšie sa tie cykly minú. A viete čo to znamená vo výsledku? Že sa rýchlejšie tie bunky opotrebovávajú, rýchlejšie sa menia a rýchlejšie si míňate svoj cyklus. To znamená, že rýchlejšie starnete. 

A ľudia, ktorí prešli na keto a sú už roky na keto, úplne inak vyzerajú. Tí ľudia omladnú o 10 rokov. A to je presne preto, lebo vlastne sa to starnutie, to rýchle starnutie sa spomalí lebo sa spomalí celý ten systém. Nespomalí sa ako keby metabolizmus, lebo metabolizmus funguje inak a efektívnejšie, ale spomalí sa celý ten systém starnutia tých buniek. Takže to je tiež veľký, veľký benefit keto. 


Ak chcete vyzerať mlado a krásne, tak choďte na keto :)


PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Keto diéta: Čo potrebujete vedieť<<<

Prihláste sa na odber noviniek 

ECHT VITAL VITAMIN C - 1 Glas mit 60 Kapseln
ECHT VITAL KALIUMCITRAT - 1 Beutel mit 500 g Pulver