Čo sú KETÓNY?

14.08.2021

Veľa hovoríme o ketogénnej diéte a ketóze, ale čo sú to ketolátky?

Termín "ketónové telo" ("ketone body") je odvodený z nemeckého slova, ktoré doslova znamená ketóny, ktoré sa vylučujú z tela. 

"Ketón" je chemická klasifikácia odkazujúca na chemikálie, ktorých štruktúra zahŕňa atóm kyslíka s dvojitou väzbou viazaný na uhlíkový reťazec.

Ketónové telieska sú metabolity, ktoré naše bunky môžu používať ako zdroje energie, a sú obzvlášť dôležité, keď je dostupnosť glukózy obmedzená. 

Existujú tri rôzne ketónové telieska: acetoacetát, acetón a beta-hydroxybutyrát. 

Ketónové telieska môžu slúžiť ako alternatívny zdroj paliva pre dôležité tkanivá, ako sú mozog, srdce a kostrové svaly.

Aby sme si to mýlili, ketónové telieska sa často označujú jednoducho ako "ketóny", aj keď iba 2 z 3 sú v chemickom zmysle tohto výrazu ketóny. V skutočnosti beta-hydroxybutyrát nie je ketónom, pretože atóm vodíka sa pridáva do kyslíka, ktorý mení štruktúru ketónu na alkoholovú skupinu. Napriek tomu je stále považovaný za ketónové telo, pretože je odvodený od acetoacetátu a jeho úlohy v ketóze.

Keď telo odbúrava mastné kyseliny, prvá ketolátka, ktorú pečeň produkuje, je acetoacetát

Acetoacetát je vo vode rozpustná molekula, ktorá sa prenáša v krvi a vylučuje sa močom. 

Acetoacetát môže byť použitý priamo ako zdroj energie alebo ďalej upravený do iných ketónových teliesok. Acetoacetát môže byť spontánne degradovaný a dekarboxylovaný na acetón. 

Acetón má výrazný zápach (každý pozná odlakovač) a vysoký tlak pár, ktorý mu umožňuje prejsť cez membrány pľúcnych buniek a dostať sa do dýchacích ciest, kde ho možno vydýchnuť. Toto ketónové telo sa často používa na meranie ketózy v spotrebných výrobkoch, ako sú dychové acetónové merače.

Alternatívne môže acetoacetát podstúpiť ďalšiu redukčnú reakciu za vzniku beta-hydroxybutyrátu, ktorý má tendenciu byť po dlhšom obmedzení uhľohydrátov najpočetnejším ketónom v tele. Rovnako ako acetoacetát je beta-hydroxybutyrát rozpustný vo vode a prenáša sa v krvi a potom sa vylučuje močom.

Ketónové telieska sú prítomné v krvi za normálnych fyziologických podmienok spojených s nízkym obsahom glukózy a inzulínu, ale sú zvýšené na významné hodnoty, keď je telo v ketóze. 

Môžu byť merané v krvi a moči na použitie vo vedeckých štúdiách ako dôkaz fyziologického stavu ketózy.

Orientačné hodnoty

Ideálne pre chudnutie je 1,5 až 3,0 mmol/l

Hladiny ketónov od 0,5 do 1,5 mmol/l, ľahká nutričná ketóza, sú tiež prospešné, aj keď nie na úrovni úplnej nutričnej ketózy.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Meranie KETÓNOV<<<

Prihláste sa na odber noviniek