Obezita je choroba

06.02.2021

Áno, presne tak. Obezita je choroba. Netuším prečo to tak nikto neberie. Všetci ju škatuľkujeme niekde medzi lenivosť, slabú pevnú vôľu a fajčenie. Spoločnosť to jednoducho berie ako banalitu. Absolútne bagatelizuje jej dopad na život človeka v zmysle jeho pocitov, v zmysle obmedzenej schopnosti sa pohybovať a čo nechápem najviac, stále bagatelizujeme jej dopad na celkové zdravie. Všetky civilizačné choroby sú úzko prepojené na obezitu alebo procesy, ktoré ju v tele spôsobujú. Čo je na celej veci najsmutnejšie sú dve veci.

  • Obézni ľudia taktiež bagatelizujú svoju obezitu a to dokonca v maximálnej možnej miere, čo je jasná stratégia prežitia a vyrovnávania sa s celou tou situáciou.
  • Štíhli ľudia, ktorí do takej miery nechápu podstatu tejto choroby, že svojimi vlastnými staromódnymi a neodbornými radami typu "Cica, nežer" nevedome podnecujú ešte oveľa vyššiu mieru sebanenávisti u obéznych ľudí, čo spôsobuje ešte oveľa vyššiu nevôľu zdravo žiť.

Jednak sa štíhli ľudia zaujímajú o zdravú stravu veľmi povrchne a skôr nasledujú aktuálne trendy ako aktuálnu vedu. Tučným ľuďom hovoria veci typu: "Veď ja jem všetko, ale s mierou a som zdravá/zdravý.

"Veď musíš jesť všetko, len si daj pozor koľko" "Veď toľko nežer"

"Základ je kalorický deficit, musíš prijať menej ako vydať" a podobne.

Počujete sami, že sú to často rozporuplné a protichodné rady. Navyše založené na veľmi povrchnom chápaní ľudského tela a ľudskej psychiky.

A tučný človek? Je jasné, že jeho motivácia bojovať a robiť niečo s celou situáciou klesne veľmi rýchlo pod bod mrazu, keď mu štíhly človek, káže o tom, čo má robiť s pohárom vína a čipsami v ruke. Veď všetko s mierou.

Najhoršie je to, keď sa to deje rovno v rodine, a tam počúvate o tom, ako máte zdravo žiť od niekoho, kto práve na rodinnej oslave pojedol a popil čo sa dalo a vrámci fajčiarskej pauzy Vás obsype týmito, často nevyžiadanými radami.

Obezita je choroba. Patrí do rúk odborníkov. Čo je úplná tragédia tejto doby, kedy zažívame epidémiu tejto choroby je, že my odborníkov na túto tému jednoducho nemáme, alebo je ich veľmi málo.

Napriek tomu, že odborníkov na výživu je dnes viac ako kedykoľvek predtým, aj obéznych ľudí je stále viac ako predtým.

Odborná verejnosť žije poväčšine z výskumov z 80tych rokov alebo výskumov, ktoré primamo alebo nepriamo financovali potravinárske giganty ako napr. CocaCola, a ktoré Vám povedia presne to, čo chcete počuť.

A preto máme jedinú možnosť. Samoštúdium. Hľadajte, študujte, vzdelávajte sa, spochybňujte všetko čo viete alebo ste kedykoľvek počuli. Nájdite infomácie, ktoré Vám dávajú zmysel.

Nebagatelizujme. Človeku s cukrovkou tiež neponúkneme dezert, celiatikovi chlieb atď. Všetko má svoje pravidlá. Aj liečba obezity.Prihláste sa na odber noviniek