Prečo má Váš pes lepšiu stravu ako Vy

15.02.2020

Vždy, keď nie je niečo v poriadku s našimi domácimi miláčikmi, letíme s nimi k veterinárovi. Určite to poznáte. Ja bohužiaľ zatiaľ iba z detstva, keď som neustále z niečoho liečila svoju korytnačku. Veľmi dúfam, že čoskoro sa splní môj sen a do našej rodiny pribudne ďalší rodinný miláčik. Ale nie o tom som chcela 😊

Prídete k veterinárovi, a ten sa Vás opýta, čo sa stalo s Vašim miláčikom a zisťuje podrobnosti jeho života. Príde, v prípade zvierat obligátna otázka. Akú stravu má Váš miláčik? Otázka úplne na mieste, však? Veď všetci veľmi dobre vieme, že zvieratá nemôžu jesť hocičo. Má to veľmi veľké dôsledky na ich život a zdravie, dokonca na to ako sa správajú a ako sa prejavuje ich povaha.

Myslím, že už je Vám jasné, kam tým mierim. Predpokladám, že nejdete do Mekáča bežne kúpiť svojmu psovi Big Mac menu alebo mu nekúpite pizzu či čokoládu, lebo proste viete, že by mu bolo zle a bol by z toho obrovský problém. Netreba zabúdať na to, že už aj zvieratká, ktoré nemajú ideálnu stravu a podmienky, začínajú mať podobné ochorenia ako ľudia, ktoré sa u nich bežne nevyskytovali.

V jeho najlepšom záujme mu nakúpite, čo možno najkvalitnejšie granule (samozrejme existujú aj výnimky) a snažíte sa ho udržať v čo najlepšej kondícii.

Ako je možné, že pokiaľ ide o Vášho miláčika je Vám všetko jasné, ale keď ide priamo o Vás to už také jasné nie je?

Chápem, že keď si dáte to Big Mac menu, pizzu, čokoládu, nebude Vám v lepšom prípade okamžite zle, ale to neznamená, že Vám to neškodí úplne rovnako.

Z časti za to môžu aj samotní lekári. Tí sa totiž na extrémne dôležitú otázku výživy nepýtajú nikdy. Absolútne totiž z nejakého záhadného dôvodu podceňujú jej význam v súvislosti so zdravím. Vychádza to bohužiaľ z nedostatočného vzdelávania sa v tejto oblasti a totálnej ignorancie faktu, že organizmus je komplexný a všetko so všetkým súvisí.

Vaše telo je doslova výsledkom toho, čo ste za posledný rok zjedli.

Klasický lekár sa však pozerá na problémy veľmi špecificky podľa svojho zamerania, čo veľmi komplikuje riešenie väčšiny zdravotných problémov, ktoré sú zväčša komplexné.

Komplexný prístup je niečo, v čom majú veterinári jednoznačne navrch a rovnako aj snaha reálne zvieratká vyliečiť, lebo za predpísanie tony drahých liekov by ich asi majitelia miláčikov veľmi nepochválili.

A tu prichádza na rad naše obľúbené riešenie, keď sa radšej ako lekára (mohli by sa konečne zamyslieť nad tým prečo to tak asi je) opýtame googla ako vyriešiť naše zdravotné problémy. 

Problém je ale v tom, že zadávame nesprávne otázky. A odpoveď sa nám poväčšine rozprestiera na škále od zápalu spojiviek po rakovinu. 

Pýtajte sa googla inak. Pýtajte sa čo máte robiť aby ste taký zdravotný problém vôbec nemali. Všetci vieme celú teóriu o zdravom životnom štýle a že to je prevencia pred chorobami, ale v skutočnosti nemáme ani šajnu o tom, čo to znamená. A to sú tie kľúčové otázky, na ktoré sa treba pýtať. 

Pýtajte sa na to, čo jesť, čo cvičiť, prečo to je jesť, prečo to cvičiť.

Spochybňujte všetko čo ste doteraz vedeli o zdraví a zdravom životnom štýle, lebo tak, ako ide dopredu technika, ide dopredu aj výskum v oblasti výživy a zdravia. A veru takmer všetko, čo ste doteraz považovali za zdravé, už zdravé nie je.

Nebojte sa pýtať, nebojte sa spochybňovať a pokúste sa Váš životný štýl priblížiť životnému štýlu Vášho psa :) 


PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Stratili ste sami seba?<<<

Prihláste sa na odber noviniek